Current Status
Not Enrolled
Price
-
Get Started
This course is currently closed

Beliz Güçbilmez içerikleri  www.belizgucbilmez.com sitesine taşınmıştır. Sorularınız için info@belizgucbilmez.com adresini kullanabilirsiniz.

Hikâyelerde “ben anlatısı” bir karakter yaratımıdır. Bu ders, bazı öykülerin neden “ben anlatısı” ile kurulduğuna ve bunun ne anlama geldiğine odaklanıyor. Belirgin ve sabit bir bakış açısından anlatılan bir öykünün ne türden açılımları olabileceğine bakıyor. İkinci olarak da bir yeniden yazım örneği olmasıyla bir metnin başka metinlerle kurduğu ilişki üzerine düşünmek için bir fırsat yaratıyor. Ian McEwan, Hamlet metnini saf ve titizlikle kurulmuş bir polisiyeye dönüştürürken bize de bu türden bir metinde gerilimin  nasıl yaratıldığını, kurgulanmış, planlanmış o finale doğru nasıl ilerlediğini, demek ki;  öykülemenin nasıl oluşturulduğunu adım adım takip etmek için harika bir olanak sağlıyor.

Dünyanın en genç Hamlet’i henüz bir fetüs ve babasının öldürülmesine doğru ilerleyen hikâyenin ipuçlarını seslerden  toplayan anlatıcısı. “Ben” diyen bir fetüs yani.

Bu dersi daha iyi takip edebilmek için dersin öncesinde ya da sonrasında Ian McEwan’ın Fındık Kabuğu romanını okumalısınız.(Ağustos 2017, Çev. İlknur Özdemir, Yapı Kredi Yay.)  Romanın tadına daha fazla varmak için de Shakespeare’in Hamlet metnini.

Beliz Hoca’nın büyüleyici anlatımıyla büyüleri bozarak, hikâyeleme tekniklerini görmeye devam ediyoruz.

Eğitmen Hakkında

1971 yılında Ankara’da doğdu. Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olduktan sonra, aynı üniversitenin Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. 1996-2000 yılları arasında Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Dekoru ve Kostüm Tasarımı Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmasının ardından, 2000 yılında DTCF Tiyatro Bölümüne öğretim görevlisi olarak girdi. 2008 yılında doçent, 2014 yılında profesör unvanı alan Güçbilmez, (2017 yılının Şubat ayında “Barış İmzacısı” olduğu için, diğer bütün Ankara üniversiteli imzacı meslektaşları ile birlikte KHK ile atıldığından halen aynı bölümde öğretim üyesi olarak görev yapmamaktadır. Kuramsal çalışmalarının yanı sıra, çevirmenlik, atölye yürütücülüğü ve yazarlık uğraşlarını sürdürmektedir.