Current Status
Not Enrolled
Price
50
Get Started

Kaygı ve Stresi Azaltmanın Temeli, Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programından ve Ağrı Kontrolü Atölyesinden derlenmiş bilgilerle oluşturulmuş, toplam iki buçuk saatlik bir eğitim videosu serisidir. 5 videodan oluşan bu seride eğitmenimiz Bilge Buluş, neden kaygı ve strese sahip olduğumuzun evrimsel ve dolayısıyla somatik  nedenlerini aktarırken, bedensel ve düşünsel stresi azaltabilecek alıştırmaları neden yapmamız gerektiğinin sağlam temellerini bize detaylarıyla ve içten üslubuyla aktarıyor. Her strese girdiğimizde bedende ve zihinde olanları bilince de; bize tüm bu süreci kontrol edebilmek için alıştırmaları yapmak ve hayatımızın nasıl dönüştüğünü izlemek kalıyor.

  1. Bölümde; kısa başlayıp yavaş yavaş uzayan alıştırmalarla odaklanmanın farkındalığı nasıl attırdığını deneyimliyoruz. Önce ekrana daha sonra sırasıyla bedene ve nefese adım adım odaklanma  Bilge Buluş’un rahatlatıcı sesiyle mümkün oluyor. Hiç meditasyon yapmamış, odaklanma sıkıntısı çeken veya bir yerlerden başlamak isteyenler için son derece pratik, başka yerde bulamayacağınız alıştırmalar bunlar. Üstelik artık, bu video dersi edindiğinizde istediğiniz kadar tekrar edebilir, kendinizi odaklanma konusunda eğitebilirsiniz. En sonunda da farkındalık alanımızı yaratmaya davet ediliyor ve hayatta ihtiyacımız olduğunda yavaşlamak veya durmak için her an kullanabileceğimiz bir beceri ediniyoruz.  

  2. Bölümde; kaygı ve strese neden sahip olduğumuzun evrimsel nedenlerini öğreniyor, 3 beyin teorisi üzerinden otomatik tepkilerimizin nereden kaynaklı olduğunu hayatta nihayet anlıyoruz. Bu otomatik tepkileri veren ilkel yanımızı anladıkça stres anında beden de olan değişiklikleri de öğreniyoruz. Bu sayede beden strese girdiğinde ortaya çıkan rahatsızlıklar nihayet bir mantığa bürünüyor. Stres kaynaklı hastalıklarımızın nedenlerini de strese giren bedenin tepkilerini öğrenirken öğreniyoruz. Bu bölümün sonunda stresin içsel olduğunu ve dolayısıyla kontrol edilebilir olduğunu da öğrenmiş oluyoruz.

  3. Bölümde; zihnin beyin için her şeyi gerçek kıldığını fark ediyoruz. Zihnimizden geçirdiğimiz her düşünceyi, beynin beden için gerçek kıldığını Bilge Buluş’un kurduğu bağlantılar sayesinde derinden anlıyoruz. Bu bilgi bize her kaygılı ve stresli düşünce ürettiğimizde bedenin biz farkında olmadan stres tepkileri vermeye başlamasını açıklıyor. Tepkiler sinir sistemiyle bedene yayılırken aslında tüm bunları farkındalık sayesinde durdurabileceğimizi  ve sinir sisteminin nasıl bilinçli olarak kontrol edilebileceğini öğreniyoruz.

  4. Bölümde; tüm bu öğrendiklerimizin ışığında,  bir mucize olan nefese ve bedene odaklanmayı öğreniyor ve farkındalığımızla nefese dönerek kendi bedenimizi ilk defa böylesi bir bilinçle deneyimliyoruz. Artık biliyoruz bu bir başlangıç.

  5. Bölümde; zor bir anda, kaygılandığımız, stresli ve zor bir deneyimden geçerken bedende, zihinde ve duygularda neler olduğunu yarattığımz güvenli alanda birlikte inceliyoruz. Zorluğu deneyimlemenin, otomatik tepkiler vermeden, direnç göstermeden ve kaçmadan ne muazzam bir öğreti olduğunu deneyimliyoruz. Zor ve hoş olmayan bu deneyimi yaşarken zihnin odaklandığı yere artık bilinçli olarak karar verebildiğimiz için, odağımızı aynı anda yaşanan hoş şeylere de  yöneltmeye alışıyoruz. Bu sayede beyin andaki iyi olan şeyleri de görmeye doğru eğitiliyor. Sonunda ulaştığımız mutlak farkındalık halinde, artık hem hoş olmayan  hem de hoş olan şeyleri aynı anda görebilmeye başlıyoruz. Hayatı tüm yönleriyle görebilme becerisini kazanıyoruz.

Şimdiye kadar hiçbir Mindfulness temelli eğitimde, bu kadar net ve birbiriyle bağlantı anlatılmış bilgiyi bir arada görmediniz bizce. 

Mindfulness kavramıyla yeni tanışanlar, konudan haberdar olup hiç eğitim almamış olanlar, bir eğitime katılmış, tadı damağında kalmış elinde kısa ve öz bilgiler olsun isteyenler bu video serisini zevkle izleyeceklerdir. Ayrıca yoga ile ilgileniyor, hem de ders veriyorsanız ve Mindfulness eğitimleri vermek istiyorsanız, Bilge Buluş’un bu çok özel dersinden bir kaynak olarak da yararlanabilirsiniz.  

Akıl vermek yerine son derece samimi sorularla aklı anlamaya çalışan bu eğitim serisine, bu dönemdeki dayanışma ruhuna uygun olarak belirlenmiş çok özel fiyatıyla sahip olma fırsatını yakalayın.  Hayal gibi bir derste buluşmak üzere…

Eğitmen Hakkında

43 yıllık hayat deneyimim Ankara’ da başladı. Müfredat kurbanı her Türk çocuğu gibi sıkıntılı geçen okul yaşamım sırasında, hayata dair merakım ailem sayesinde söndürülemedi. Marmara Üniversitesi GSF Sinema Televizyon bölümünde okuduktan sonra her kendini arayan sanatçının geçtiği güzide sanat ortamı Türk televizyonlarına ve dizi piyasasına, bir gün bir sinema manifestosu yazacağım hayaliyle girdim. Bu alanda yönetmen olarak çalışmaya devam ediyorum. Ancak gündelik üretilen işlerin ne kadar geçici olduğunun ayırdına varmamla, kendime dönmeye başlamam aynı döneme denk geliyor galiba. 15 yıla yakın merakların, algıların ve gözlemlerin arayışı ile farklı öğretileri ve meditasyon tekniklerini deneyimlerken Transandantal Meditasyon yapmaya başladım. Richard Bartlett’in geliştirdiği Matrix Energetix uygulayıcısı oldum. Ardından Mindfulness pratiklerini hayata geçirmeye başladım. Çocuklar için düzenlediğim kendilerine, metinlere ve sanat eserlerine yakından bakmalarını sağlayan Yakından Bak! atölyelerinin ardından MBSR Minfulness Based Stress Reduction eğitimine başladım. İspanya’da bulunan Mindfulness Academy’de Eğitmenlik eğitimimi aldım.