Current Status
Not Enrolled
Price
-
Get Started
This course is currently closed

Beliz Güçbilmez içerikleri  www.belizgucbilmez.com sitesine taşınmıştır. Sorularınız için info@belizgucbilmez.com adresini kullanabilirsiniz.

Bu video derste öyküleme ve çerçeveleme ilişkisi üzerinde duruluyor.

Hiçbir hikâye bütün dünyayı ya da her şeyi anlatamayacağına göre, neleri hikâyesine dâhil edeceğine ilişkin bir filtre kurmak zorundadır. Bu filtre aynı zamanda neyin gerçek neyin kurmaca olduğuna ilişkin bir sınır da oluşturur. Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna romanı bu çerçevelemenin çok belirgin olduğu ve büyük bir ustalıkla kullanıldığı metinlerden biridir. Beliz Güçbilmez iç ve dış anlatı fikrinin metnin içinde kaç kez tekrarlandığına bakarken, iç-dış diyalektiğinin hem yapısal bir unsur olduğunu, hem karakterlerin üretilmesinin yasası haline geldiğini, hem de metnin metaforlarının aynı diyalektikle kurulduğunu anlatıyor. Bu çok iyi bildiğiniz romanı bir kez de Beliz Hoca ile teknik hünerlerini görerek çözümlemek size yepyeni bir ufuk kazandıracak.

Eğitmen Hakkında

1971 yılında Ankara’da doğdu. Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olduktan sonra, aynı üniversitenin Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. 1996-2000 yılları arasında Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Dekoru ve Kostüm Tasarımı Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmasının ardından, 2000 yılında DTCF Tiyatro Bölümüne öğretim görevlisi olarak girdi. 2008 yılında doçent, 2014 yılında profesör unvanı alan Güçbilmez, (2017 yılının Şubat ayında “Barış İmzacısı” olduğu için, diğer bütün Ankara üniversiteli imzacı meslektaşları ile birlikte KHK ile atıldığından halen aynı bölümde öğretim üyesi olarak görev yapmamaktadır. Kuramsal çalışmalarının yanı sıra, çevirmenlik, atölye yürütücülüğü ve yazarlık uğraşlarını sürdürmektedir.